Why Does This Candy Bar Have Three Different Prices?

It’s time for yet another exciting installment of “No, seriously, how much does this item cost?”
In the case of these candy bars that Victor found at a Walgreens store, the shelf tags would actually make sense if it weren’t for that “2 for $1″ label on the product’s package.

RELATED:
No, Really, How Much Does Yogurt Cost At This Kroger?
Target Redefines “Price Cut” To Mean “Add 37 Cents To That Price”
Office Max Proudly Advertises Their Fuzzy Pricing Math

Comments

Edit Your Comment

  1. dolemite says:

    It looks like 4 to me: $1, .99, $1.89,$1.79.

    • Three Foot Roo says:

      Five. You forgot 100 Grand.

      …Okay, I’m ashamed of myself now.

    • GMFish says:

      I’m counting five: It has 2 for $1 on the package. That’s one.

      A sign that says 2 for $1.89 and .99 each. That’s an additional two for a total of three.

      A sign that says $.75 off when you buy three and 2 for $1.79. That’s an additional two for a total of five.

  2. Coffee says:

    head asplodes

    • ablestmage says:

      There is a pair of candy bars in the single outer package (henceforth 1pkg/pair), and the price is $0.99 per 1pkg/pair. The sale is for 2x pkg/pair at $1.79 (avg $0.895 per pkg/pair), regular $1.89 for 2x pkg/pair (avg $0.945 per pkg/pair). Easy.

  3. BrightShopperGettingBrighter says:

    Love the “obviously it costs 100 grand” tag.

  4. allstar3970 says:

    uhhh they come in packs of 2, the 2 for $1 is the regular $.99 price. The 2 for $1.89/2 for $1.79 is for 2 of the 2-packs. You really couldnt figure that out?

    • GMFish says:

      $1 is the regular $.99 price.

      Um… what?

      • Coffee says:

        You’ve never studied Quantum Pricing Mechanics? You see, in theory, a price is not a static thing…it is actually a wave form that can simultaneously exists in two or more independent states.

        *shakes head*

        I’m surrounded by philistines :

        • BrightShopperGettingBrighter says:

          Well done, sir!

          • Coffee says:

            Thank you…if Quantum Pricing Mechanics seems too nebulous, my I also direct you to Schr√∂dinger’s Candy Bar, which dictates that the candy bar is both $.99 and $1.00 until you actually ring it up at the register.

  5. nicless says:

    The normal price for one is $.99. The normal “Buy more and save price” is 2/$1.89. The current “Sale” price is 2/$1.79. The marking on the package shows the normal price of $1 (that they sell for $.99 instead)

    So you can get one for $.99 or 2 for $1.79 currently. Not that confusing really.

    • Boehme417 says:

      …except the package actually says “2 for $1″

      I guess it is confusing.

      • Lt. Coke says:

        Yes, the package is noting that the two bars inside the package can be purchased for $1 together if you get that package.

      • Kitamura says:

        That’s one of those stupid packages where the manufacturer wants to “dictate” the price and the retailer wants to sell it cheaper.

    • taaurrus says:

      What about the sale tag that says “save 75 cents on THREE”?? Where does THREE come into it when it says TWO for $1.79 and TWO for $1.89 – depending on which tag you look at?

      • Paul150 says:

        I may be going out on a limb, but the $0.75 off for three probably kicks in when you buy three packages.

        Just a hunch.

  6. ThatTastesTerrible! says:

    100 Grand? Yuck.

  7. sugarxo says:

    Looking at this makes me dizzy .. Ill just get a snickers.

  8. SkokieGuy says:

    Makes perfect sense. the “2 for $1.00″ refers to two candies inside the (1) package

    “List” price from mfg. $1.00

    Store price $0.99 – save a penny on 1

    Store Sale $1.89 – save 11 cents on two

    Sale + Coupon $1.79 – save 21 cents on two

    Only confusing part isn’t even mentioned in the post, that coupon says save $0.75 with three, but lists the sale / coupon price for 2.

  9. DanGarion says:

    Fairly easy to understand. That package has 2 bars in it, thus 2 for 1 (which really is $.99).

  10. Costner says:

    The 2 for $1 on the package is because there are two bars inside of one package. Plus this is the MSRP… not the real price.

    The shelf tags are for the item itself (since you can’t buy just one of the bars inside the package). The normal Walgreens price is in fact 99 cents each or if you purchase two it will be 1.89. This is obviously less than MSRP.

    The sale price knocks an extra quarter off each one if you buy three, and an extra nickel off each if you buy two, or nothing off if you just buy one.

    I really don’t think this is that hard, unless you think the original price was in face 100 grand, which complicates matters.

    As Barbie said…. math is hard.

    • RandomHookup says:

      That would make sense except the package says “36 1.5 oz. bars”… What does the “2″ refer to unless there’s a second package attached as part of a special offer?

      And the store mentions the 75 cents is off 3, but shows you the 2 package price…

  11. Dr. Ned - This underwear is Sofa King Comfortable! says:

    Math is hard, let’s screw!

  12. Reading Rainbow says:

    I can actually explain this. The AS ADVERTISED sticker is a weekly (or monthly) special price where the one under the plastic is the normal price. Every week those special price tags are changed. In this case the employee should have placed it over the other tag to avoid confusion.

    • The Twilight Clone says:

      yes, but can you *literally* explain it?

      • Reading Rainbow says:

        No more than customers could literately understand why something that’s 1/1.99 and 2/3.00 isn’t 1.50 when they buy only one.

    • Reading Rainbow says:

      And as to the 2 for $1 on the packaging. The store unit price for the pair of them is what’s listed underneath. So they’re charging slightly less than the package listed price. (.99 instead of $1 for 1 package of 2, currently 1.79 instead of $2 for two packages of two each)

      • taaurrus says:

        Except the packages are NOT for 2 candy bars. Look closer – it says 36 bars. So now what does the 2 for $1 mean??

  13. Coffee Fiend says:

    Only there’s 36 bars in the package. You clearly see in the picture where it says 36/1.5 oz bars, for a net weight of 3.37 lbs.

    Nestle is the Swiss word for confusing.

  14. Gally says:

    You know, before you submit things, you should try to work it out. It’s not hard.

    The package contains two 100 Grand bars. The package costs a dollar. Hence, the package is labled “2 for $1″, refering to the number of bars you get for its price.

    The Walgreens price-point is two of these packages for $1.89, or one for 99c.

    Then they advertised and provided a coupon, resulting in the “As Advertised” label. 10c off the normal 1.89, or 75c off with instore coupon

    Lazy, lazy, submitter.

  15. MJDickPhoto says:

    2 candy bars in 1 package for $1, they are selling this for .99. their regular sale price, 2/1.89, that would be 4 candybars for 1.89. this is on sale for 1.79.

    wow, I’m sure others have figured this out, but by looking this does look like a properly displayed item. you can see the regular price, and the sale price. the only thing that looks really confusing is the packaging from Nestle to start off with, but they all seem to be doing this.

  16. lovemypets00 - You'll need to forgive me, my social filter has cracked. says:

    When I see crap like this, I usually just give up and don’t buy anything, unless I’m starving. By the time I start grocery shopping, it’s usually at the end of a long, frustrating week at work and the last thing I want to do is have to sort through many tiers of pricing just to get a stupid candy bar.

  17. cybrczch says:

    Okay people, follow the bouncing ball.
    Originally, they were priced at $.99 each, or 2 for $1.89 (Buy More and Save yellow tag)
    Then they advertised them at $.99 each, or 2 for $1.79 (AS ADVERTISED). But this tag is incorrect, because it also states $.75 off on 3 – and the unit price is $.597 per candy bar, which means they were supposed to be 3 for $1.79 – which STILL isn’t $.75 off on 3, whether you use the full $.99 price each (which would be $2.22) , or the Buy more and save price (which would be $2.10)
    THEN, the manufacturer ships them bars with a 2/$1.00 price tag on them.

    • Zachary Jacob Zblewski says:

      The 75cents off 3 is a coupon. The 2 for $1.79 is pre-coupon price. So you’re kinda right.

  18. tjytiedt says:

    If one looks closely at the packaging, it appears to read that each package contains 36 1.5 ounce bars, and that the total net weight is 3.37 lbs. I would be willing to pay even the highest posted price for that much chocolaty goodness, but not 100 grand. Fishy photo?

  19. central_ny_dude says:

    Fishy photo. The picture is the front of the packing box that the individual bars come in. You rip off the top of the display box, put the now open box in the display shelving. Front of the box displays count of bars in the retail packaging, not what you are buying. Most register display boxes of candy come shipped to the retailer like that. 100 Grand bars are not that shape anyway. My bet is the Nestle pack came pre-priced for a display setup at the 2/1 price point. (1 Bar = $.50), MSRP. The store puts it on the shelf at a $.99 regular retail, with the sale retail at 2/$1.89 shelf label. Normal price for 3=$2.97. Saving $.75/3 should net a price of $2.22 for 3, or a price of $.74 each. I know some stores have coupons in their flyer that will further reduce the price on sale items, which might explain the extra savings. I’m a retail pricing manager for a living. The 2/$1 MSRP is misleading, and should be covered over it they aren’t willing to honor that price. Checkout candy is often $.99, then on sale at 2/$1. But yes, what you are looking at is the retail packaging box, not the product itself.

  20. larrymac thinks testing should have occurred says:

    The answer to the post’s title is “because it’s at Walgreen’s”. They are the absolute worst at this, at least in my local stores. And I despise multiple-unit pricing, whether it’s a Walgreen’s, JCPenney, or anywhere else.

  21. Yacko says:

    Das capitalism. Multiple choices to waste your time. Of course the correct answer is the one in the cash register which might be entirely different from what you see here.

    • RandomHookup says:

      It’s even better if you get different prices based on scanning the coupon before or after the item.

  22. Zachary Jacob Zblewski says:

    Well I guess I will just explain it since everyone else is just muddying it up. First off, take a look at this candy bar: http://farm4.static.flickr.com/3194/3077576253_08043716bf.jpg and this package: http://www.candywrapperarchive.com/wp-content/uploads/images_wrappers/Image875.jpg

    You get 2 100 Grand bars in a single package, packaged end to end. Most people would consider this one candy bar, but they are split, thus Nestle calls it 2.

    This is pre-priced with a MSR of $1. Walgreen’s sells these for $.99 or 2/$1.89. This week, Walgreen’s has them on sale for 2/$1.79. In addition to this price, you can use their in-store coupon to get $.75 off of 3.

    I’ll write this out the way the coupon blogs do:

    Buy 6 @ 2/$1.79 = $5.37
    - 2 x $.75 off coupons = $3.87
    Final cost: $.65 each.

  23. seanjustinpenn says:

    If you buy 3 to get the 75 cent discount. Is it 3x$0.99 or is it (2 for $1.#9 + $0.99)

    # = 7 or 8

  24. Jeff asks: "WTF could you possibly have been thinking? says:

    Here’s my explanation:
    The regular price of the candy is: 1 package of 2 bars for 0.99, 1 penny less than MSRP on the package. Or, you can save 0.10 cents on 2 packages and get them for 1.89.
    Here’s the rub: Someone made up the large white sign to advertise the 0.75 off three coupon available in-store. They screwed-up putting the regular price on the advertisement for the coupon deal, listing them at 0.99 each or 2/ 1.79 instead of 1.89.
    They aren’t on sale without the coupon. Of course, if I didn’t have the coupon I would at least make them honor the 2/ 1.79.
    The takeaway? Why the hell do the price shit a 2/ 1.79, then give a coupon good for 0.75 off 3?
    So you will buy 4 to get the extra 0.20 off?