Wegmans And Walmart Deploy Target Math To Sell OJ, Mouthwash

Wegmans And Walmart Deploy Target Math To Sell OJ, Mouthwash

Buying in bulk to save money seems like a good idea, but in practice it doesn’t work so well. Want proof? Check out these examples of unit prices that go up the more you buy. We call it Target Math, since the phenomenon happens often in Target stores. Not exclusively in Target stores, though, as you will see. [More]

At Toys 'R' Us, the sales have you.

Like The Sign Says: This “Sale” At Toys ‘R’ Us Will Save You Exactly No Money

While we’ve become savvy enough shoppers to notice when a bit of Target math is about to render any advertised sale useless in the face of actual math, most of the time it’s up to shoppers to realize they’re not actually about to get a deal. But at Toys ‘R’ Us, at least the signs are up front about the fact that you’re about to save exactly nothing in a so-called sale. [More]

The Fun Thing About Target Math? You Can Find It At Home Depot & Walmart, Too

The Fun Thing About Target Math? You Can Find It At Home Depot & Walmart, Too

Don’t ever let anyone tell you what you can and can’t be, friends. The world is your oyster, the sky is the limit, the cliche is yours to abuse and the rules are made to be broken. So when you’re a retailer, don’t think the only store that can have Target math. [More]

Spend $5 Extra To Get $5 Gift Card At Target

Spend $5 Extra To Get $5 Gift Card At Target

Target is a successful retailer, which is impressive considering the company’s collective poor grasp of math. Reader Mireille was shopping for diapers there and spotted an interesting deal on diapers. If customers bought two boxes and paid $2.50 above the listed price on the shelf tag for each, they would get a $5 gift card. Wait, what? [More]

Obviously, Walmart Doesn’t Want You To Drink 12 Budweiser Margaritas

Obviously, Walmart Doesn’t Want You To Drink 12 Budweiser Margaritas

If one can of Budweiser’s malt beverage margarita-like substance costs one dollar, how much should twelve cans cost? That’s right…$12.97. Wait, what? If this math sounds a little off to you, apparently you don’t work at Matthew’s local Walmart. [More]

Adding Decimal Places Does Not Mean These Tastykakes Are On Sale

Adding Decimal Places Does Not Mean These Tastykakes Are On Sale

When you add decimal points to a price, does that make it a different number? That is to say, is $1 different than $1.00? It’s more accurate, sure, but it’s not a discount. Unless you’re shopping at Dollar General with reader John. [More]

Personal Grooming Is Easy, But Math Is Difficult

Personal Grooming Is Easy, But Math Is Difficult

Usually, buying in bulk saves you money. Buying a larger container or multi-pack boosts sales numbers and lowers prices for consumers. This makes perfect sense…until it doesn’t. Just ask these readers, who had to give a few seconds of serious thought to the pricing of their personal care items while shopping recently. [More]

Consumer Reports Talks To Target, Cleans Up Detergent Label

Consumer Reports Talks To Target, Cleans Up Detergent Label

You might look at a bottle of laundry detergent and idly wonder whether the bottle really contains 96 loads’ worth of soap. Then you probably keep on using the soap and forget that you ever questioned the wisdom of the label. Fortunately, our clean and fresh colleagues over at Consumer Reports have a calculator and a mission to save us all from inaccurate dosing caps. [More]

Target Math: Dunkin’ Donuts Edition

Target Math: Dunkin’ Donuts Edition

Quick, which bag of coffee would you rather buy? Twelve ounces for $6.99, or twenty-four ounces for $16.99? Reader Mike spotted this piece of traditional Target math at a store in Hawaii. [More]

(Adam)

Fuzzy Math At The Amusement Park And The Grocery Store

Look, Six Flags, it’s summer vacation. We’re here to eat terrible food and be hurled around at high speeds on rides. We’re not here to do math, and we’re really not here to figure out why your “family meal deal” for 4 costs a few cents more than four chicken dinners purchased separately. [More]

QFC Applies Target Math, Rewards Customers For Buying Less Sour Cream

QFC Applies Target Math, Rewards Customers For Buying Less Sour Cream

Sarah tried. Really, she did. She wanted to save money and packaging by purchasing a larger quantity of her preferred brand of sour cream, Alpenrose but her local grocer and their Target math stood in her way. What’s Target math? That’s when it costs you more per unit to buy something when you buy a larger quantity, despite the normal rules of commerce. [More]

"Best."

Put A Bird And A Price Tag On It: Fuzzy Math In The Wild

Usually, retailers lower the price of an item per unit when you buy more of it. For example, a gallon of juice costs much less per unit than a single-serving bottle. When this system falls apart, and it frequently does, we call it “fuzzy math.” [More]

Chocolate is very pricy these days.

All I Want Is A Candy Bar But Target’s System Would Rather Charge Me For A Laptop

We’ve seen our share of fuzzy math at Target, from purported deals to fuzzy math coupons. But in what world does a candy bar get confused with a laptop? Only in the increasingly muddled world of Target, folks.  [More]

Family Dollar Tries To Compete With Target By Stealing Its Math

Family Dollar Tries To Compete With Target By Stealing Its Math

No retailer will ever come close to Target in the realm of fuzzy math: sale prices that are higher than regular ones, volume discounts that cost you more for buying large quantities of an item, and substitutions that make no sense. Discounter Family Dollar is doing their best, though. [More]