Gourmet Grocery Recession Meal Deal For $99.99

Gourmet Grocery Online has the Recession Meal Deal for $99.99 (down from $139.99) w/ free shipping. Contains 4 (7 oz.) Flat Iron Steaks, 4 (5 oz.) Broccoli & Cauliflower Roasted Garlic Oil, 4 (3 oz.) Oven Roasted Chicken Breasts, 2 (5 oz.) Broccoli & Cauliflower Roasted Garlic Oil, 2 (12 oz.) Roasted Garlic Mashed Potatoes, 8 (3 oz.) Italian Sausage, Penne Pasta with Marinara & Parmesan Cheese. The recession is forcing even brands that style themselves as luxury are forced to cut prices and position themselves as “value,” even if it only means slightly less of a rip.

Recession Meal Deal [Gourmet Grocery Online] (Thanks to smcclure!)

Comments

Edit Your Comment

  1. BoorRichard says:

    How is that a good deal?

  2. forrester says:

    or you could get a box of food from angel food ministries for 1/4 of the price and make just as good of a meal (and have enough left for 5 more meals)

    • forrester says:

      @forrester:

      er make that a 1/3 of the price

    • pecan 3.14159265 says:

      @forrester: Angel Food Ministries is aid for the poor and hungry…I would maybe feel a little bad about picking up a box of food from there when I can still go to a grocery store and shop deals.

      • winshape says:

        @pecan 3.14159265: Wrong. Angel Food Ministries is more of a co-op buying program. AFM negotiates long term price deals and locks them in using the number of “clients” as a bargaining tool. This allows them to sell their boxes of food at a reduced price. You still have to pay for the food.

        That’s different than getting free food from the local food pantry where you really would be stealing food if you were still able to purchase it yourself.

        • winshape says:

          @winshape: Also, AFM donates $1 from each box to the sponsor church’s benevolence fund to help the poor and hungry.

          So, by buying a box, you get cheaper food, expand the AFM client base to help them get cheaper rates, AND are making a donation to help the poor and hungry. It’s a WIN-WIN-WIN.

          If you also volunteered to help stuff the boxes…then your cup of WIN overfloweth.

        • West Coast Secessionist says:

          @winshape: Holy crap, that is COOL.

          It’s too bad there’s no sites in norcal. Plenty down South, though, apparently.

  3. tc4b says:

    Hey, if it sells, God bless. Hope someone is making money in this economy selling something besides ‘troubled assets.’ For my part, I’d rather buy a week’s worth of food for my family for that much. Granted, it probably wouldn’t be as fancy or tasty.

  4. pecan 3.14159265 says:

    Does this stuff actually taste good though?

    I’m a fan of Omaha Steaks when it comes to certain things like hot dogs. One pack of Hebrew National can run anywhere from $5 to $6, and that’s for the larger ones. Omaha Steaks can match the price, and their stuff is often on sale and you can get coupon codes.

  5. philmin says:

    This “deal” is higher than putting together the same items at a supermarket with some sale prices, or possibly without sale prices. I don’t get it.

  6. Carso says:

    And then, in a flash, Consumerist’s credibility, which had previously been based on unbiased reporting and its consumer-centric viewpoint, was gone forever.

    • "I Like Potatoes" says:

      @Carso: I’m thinking that the tone of this entire story is snarky and sarcastic – not to be taken as an endorsement of this “deal”.

      • Carso says:

        @changed my name: Hrm, a re-read with that perspective does allow it to be interpreted that way…but if it is snarky sarcasm, it’s the most cleverly disguised sarcasm I’ve ever seen. Someone call Voltaire!

        • "I Like Potatoes" says:

          @Carso: I dunno – I guess if you compare the price of all this food to dining out, it’s not a bad deal. I think it’s more entertaining to think everything is sarcastic, though.

    • Velifer says:

      @Carso: Yup. Reads like a commercial. Not sarcastic. Not humorous. As for Consumerist always including “small humorous stories like this,” that was when they were Gawker. Now that Consumer Reports is running things, what might once be funny now looks more like pandering.

    • RayDelMundo says:

      @Carso:
      I saw it as a commercial as well.
      Careful, you might get disemvoweled.
      Another odious new practice.

  7. Monica Teasdale says:

    Well, it does say Gourmet, doesn’t it? That means that the quality is exceptional. Like gourmet cat food.

    • SalParadise says:

      @Monica Teasdale: The way this recession is going, pretty soon we are all going to be eating gourmet cat food. Well, those of us who can afford it, anyway!

      • Oranges w/ Cheese says:

        @SalParadise: You wouldn’t *want* to eat gourmet cat food (Fancy Feast or all these new “natural” selections from the big name brands). Its full of chemicals and crap. You’d be better off spending the extra $0.30 – $0.40 per can and buying organic or holistic cat food. Its actually human grade, which means, yes, you can eat it. And so far from smelling it when I’m feeding my cat – it smells GOOD!
        Its just crazy if you actually read the ingredients in cat / dog food. No wonder they were poisoned!

  8. N.RobertMoses says:

    Seems rather expensive.

  9. philmin says:

    Let’s break this down further.

    You get 28 oz of steak, 30 oz of broccoli and cauliflower roasted garlic oil, 12 oz of chicken breast, 24 oz of mashed potatoes, and 24 oz of italian sausage + pasta.

    The only item that has any real value is the steak, all the rest is very cheap stuff at any market. What exactly is the value?

    • ratsafari says:

      @philmin:

      free shipping of course

    • johnva says:

      @philmin: Exactly. This doesn’t look like much of a “deal” at all…it’s all cheap food.

      Flatiron steaks aren’t even a particularly expensive cut of steak. This looks like a total ripoff to me.

      • oneandone says:

        @johnva: @philmin: Same thoughts here. Cheap food that isn’t even prepared in an interesting way. For me, gourmet = something I don’t have the skills or equipment to prepare on my own. When I splurge to go out and eat (or get some take-out) it’s to try something I otherwise would have no way of eating.

        The preparation they do here adds no value to the meal beyond what you would get at the prepared foods section of most supermarkets. (Though I’ve never seen prepared steak at a supermarket… but I don’t eat beef, so I may have missed it). I’d pay $99 for a meal, but it had better be extremely impressive.

  10. "I Like Potatoes" says:

    What exactly is “broccoli and cauliflower roasted garlic oil”?

  11. nakedscience says:

    Now I’m craving steak!

    Also, with all this news of the recession, I just learned that I’m getting a 1.5% raise! Down from the 3.5% I got last year, but it’s a RAISE!

    I love my job.

    • pecan 3.14159265 says:

      @nakedscience: Yaaay a raise! I want a raise. Oh wait, I’m making practically pennies. I guess I could get 10 cents and it could be a 300% raise. Sigh.

      Here’s hope I get a real job soon.

    • SegamanXero says:

      @nakedscience: Yes I also now am craving a nice steak, I wont order this “special” though, as $99 does seem a little overpriced.

      I think ill just stick to going to Stop And Shop for my “gourmet” steaks.

  12. savdavid says:

    The portions are small!

  13. h3llc4t, breaker of office dress codes says:

    @pecan 3.14159265: I love Omaha Steaks. You can get an absurd amount of food for $50 with a coupon. We filled our freezer by each buying one of the package deals and it’s great. The portions are small, but that’s actually probably better for my health. I think we got something like 2 filet mignons, 2 steaks of another cut, 4 stuffed baked potatoes, 10 hot dogs, 4 chicken breasts, 8 burgers, and some other item that I can’t remember. And now I want burgers again…

    • pecan 3.14159265 says:

      @h3llc4t: I think I might have burgers tonight. We’ve been doing hot dogs and soup lately, which seems weird, but it’s a great way of balancing something healthy (home made chicken and corn chowder) and something extremely unhealthy (mmmmmm hot dog).

      I’m not a fan of their burgers because I can buy much cheaper by monitoring the meat at the store, but their steaks are pretty good if you cook them properly, and their hot dogs are probably the most cost-efficient things you can get because they can generally match what grocery stores charge.

  14. SkokieGuy says:

    Or you could buy about 95 boxes of generic mac ‘n cheese and make three months worth of dinner.

    News flash: Food can be purchased for different prices!

    This just in: Pre-prepared food costs more than stuff you make yourself!

    snark/off

    Frankly, I do find this an interesting post.

    The point to me is that it’s not just WalMart and Taco-Bell trying to market to a depressed economy. Luxury retailers are also cutting prices to attract business.

    • N.RobertMoses says:

      @SkokieGuy: Trader Joe’s mac & cheese is only 99¢. It is better than the generic sort you find in the supermarket.

    • samurailynn says:

      @SkokieGuy: Actually, I went on a date with my husband last night to Coldstone and I noticed that they now have “daily specials”. A different little free, 2-for-1 or some other offer every weekday. Considering how expensive they are, I was surprised to find them so busy.

      • pecan 3.14159265 says:

        @samurailynn: The Coldstone at my local mall is ALWAYS busy, usually populated by teens. I find their prices too much and their servings too big, and they won’t let me get the kid’s size.

  15. nakedscience says:

    @ pecan 3.14159265 Good luck on the job hunt!! I’m sure something will turn up.

  16. logicalnoise says:

    sara lee outlets = profit

    seriously slightly dented boxes equal a substantial discount.

  17. Corporate_guy says:

    This is not a deal in any way but in name. Plus I dbout it’s safe to buy a frozen product that ships via fedex ground.

  18. jrizos says:

    Business Idea: A box of “recession bills,” $1 bills for lighting your cigars with instead of $50s. Now even Wall Street CEO’s can get in on the “recession” fad!

  19. nakedscience says:

    Corporate_guy, it’s safe. Why wouldn’t it be safe? They tend to use dry ice, or refrigerated trucks.

  20. kexline says:

    @pecan pi (golly, I’d like for replies to work again)

    I don’t *think* I have qualms about buying from Angel Food — haven’t tried to, because it’s too much food and I don’t have a deepfreeze. They allow you to buy food *alongside* the poor; there’s no shortage, so it’s not as if you are consuming resources that would _otherwise_ go to the poor.

    That said, they’re being investigated by the FBI for as-yet unstated reasons, so this discussion may become academic real soon.

    [www.chron.com]

    • johnva says:

      @kexline: There were rumors awhile back that Angel Food Ministries was being used to generate work for the founder’s trucking business or something along those lines, and that they were being run in a way that was rife with conflicts of interest. I don’t know how true that is, but that’s what I had heard.

    • pecan 3.14159265 says:

      @kexline: To me, the article pointed out bank CEOs are not the only people who get paid outrageous amounts sometimes. Many heads of nonprofit organizations get paid a lot, but they are essentially running a business, even if it is a nonprofit. They have to balance budgets and checkbooks and work on fundraising. I know plenty of people in nonprofits and their bosses make a great deal of money – but that’s only in cases where the nonprofits are massive. I know heads of nonprofits making barely more than the average middle management guy in the for-profit sector.

  21. Parapraxis says:

    @Carso:

    it’s very good sarcasm.

    carso, might want to have that sarcasm-o-meter tuned up…

  22. kerrington.steele says:

    @changed my name: this is EXACTLY what I was wondering! maybe they left out a “with”? or maybe you actually get 5 ounces of garlic-flavored oil … as your beverage, perhaps?

  23. failurate says:

    Around $7.40 per pound. That’s close to what our local Chinese buffet charges for carryout.

  24. icruise says:

    It’s not sarcasm.

  25. Vanilla5 says:

    @undefined: I don’t see sarcasm either. The last line verifies that it’s still kind of a rip but the previous 6.75 lines read as an endorsement.

    Feeding roughly 7 or 8 for $99 probably isn’t bad though as long as the food doesn’t taste like microwaved junk.

  26. tc4b says:

    @carso: (reply still not working)

    Get over it. Consumerist has always included small humorous stories like this.

  27. Nick Wright says:

    The REAL recession meal is store brand Hamburger Helper and “Manager’s Special” expiring-today hamburger meat.

  28. ratsafari says:

    @ philmin
    1:20 PM

    Let’s break this down further.

    You get 28 oz of steak, 30 oz of broccoli and cauliflower roasted garlic oil, 12 oz of chicken breast, 24 oz of mashed potatoes, and 24 oz of italian sausage + pasta.

    The only item that has any real value is the steak, all the rest is very cheap stuff at any market. What exactly is the value?

    free shipping?

  29. Ratty says:

    Thisd post makes me love having a Grocery Outlet nearby even more.

  30. chrisjames says:

    Four 7oz steaks with veggies. Four 3oz chicken breasts with veggies. Eight so-so Italian plates. I’m figuring, conservatively

    - about $30 for the steaks
    - $10 for the chicken
    - I don’t care for italian sausage, so I’ll just say another $20 to not have to eat it
    - $20 for veggies and pasta

    $80 for the food, making it a $20 convenience charge on top. Yeah, I’d say that’s about worth it.

    Though, any of us could easily find the meat and produce at half my estimates, and these are very easy meals to prepare. $30 for the steaks is quite high, but lets say you want some quality meat instead (unlike what you’ll be getting with food-by-mail). $10 for less than a pound of chicken? Ha! I have no idea what 1.5 lbs of italian sausage runs, and I don’t want to know. $20 for the rest may be sensible for the average grocery store (substitute the parmesan, though). Buy in bulk, and you could probably make all this and more for around $30 easy.

  31. pecan 3.14159265 says:

    chrisjames: 1.5 lb of italian sausage at my local store is about $7.

  32. pepelicious says:

    Wow. I once made a huge pot of damn good chili that lasted me a whole 3 days. 1 pound of meat, 2 cans of beans, 1 can of tomatoes, 1 can of corn, 1 bottle of beer, 1 onion, 5 cloves of garlic, salt, pepper. I spent a grand total of less than $10.

  33. Keter says:

    Comparison to similar home made meals I make:

    4 (7 oz.) Flat Iron Steaks
    Substitute 2 1.5-lb Sirloin Steaks, cut in half, dusted with seasoned salt and let sit for 15 minutes before grilling = $11.00

    4 (5 oz.) Broccoli & Cauliflower Roasted Garlic Oil
    Substitute 1 lb each VIP frozen broccoli and cauliflower, braise with minced garlic ($3 for 1 lb. bottle), olive oil, and seasoned salt for a few minutes = $4.25

    Meal cost: $15.25
    Throw in fresh mashed potatoes ($3) and a bottle of good clearance cabernet ($3) = $21.25

    ====

    4 (3 oz.) Oven Roasted Chicken Breasts
    Substitute 2 frozen chicken split breasts (4 servings, about 6 oz each, oven roasted, $3.50

    2 (5 oz.) Broccoli & Cauliflower Roasted Garlic Oil
    Substitute 1/2 lb each VIP frozen broccoli and cauliflower, braise with minced garlic ($3 for 1 lb. bottle), olive oil, and seasoned salt for a few minutes = a little over $2

    2 (12 oz.) Roasted Garlic Mashed Potatoes,
    Substitute fresh mashed potatoes, $3

    Meal cost = $8.50
    Add a $3.00 bottle of good clearance Merlot, $11.50

    ====

    8 (3 oz.) Italian Sausage
    Substitute 4 links locally made sausage (Polish, Italian, or Hot), grilled, $4.25

    Penne Pasta with Marinara & Parmesan Cheese
    Substitute 1 bag TinkYada Rice Penne ($3), 1 bottle Bertolli 5-Cheese Pasta Sauce ($2), and fresh deli parmesan ($2) = $7

    Throw some ‘shrooms in the pasta sauce: $2

    Meal cost = $11.25 + $3.00 clearance wine and mushrooms = $16.25

    ===

    Total cost without extras: $15.25+8.50+11.25 = $35.
    With extras: $21.25+11.50+16.25 = $49.

    I don’t know where y’all shop, but this is nowhere near to a good deal. Each meal takes less than an hour of hands-on time if you know what you’re doing. Unless I was able to use that time to work on a project at a rate of $25 an hour or better, I wouldn’t even break even. Additionally, the home cooked versions will be fresher, the portion sizes larger, and the potential for leftovers for lunch exists.

    I would also put a green salad with homemade dressing ($4) and rice and lentils cooked with homemade chicken stock (essentially free) with the chicken, not the broccoli.

    Just cook for yourself if you really want to be frugal (and healthy, and support your local economy).

  34. Corporate-Shill says:

    And it has “free shipping” so it has to be good.

  35. 89macrunner says:

    wow a collection of shitty food thats too expensive.

    I can order a nice entire tri-tip cut from Us foods for $100 that will feed 4 people and be much better than some shitty 7oz portions of junkmeat